Ghost in the Shell

Ghost in the Shell není jen anime seriál ale i několik filmů, mangy a v neposlední řadě několik videoher. V následujících řádcích se zaměřme na seriál. Jsou dva Ghost in the Shell: Stand alone Complex (2002) a Ghost in the Shell: S.A.C. 2nd Gig (2004) obě série mají 26 episod a 2nd gig navazuje na předchozí. Souvislost s filmy a hrou tu žádná není neboť se jedná o alternativní časové osy.

Hlavními hrdiny jsou členové policejní jednotky "section 9", která vyšetřuje závažné zločiny spojené s technologiemi v japonském městě kolem roku 2030. Někteří členové jednotky jsou cyborgové nebo dokonce roboti.

Děj je pospojován z jednotlivých případů, které section 9 řeší, mezi ně se však vklíní jeden zásadní svou velikostí i závažností, který se v ději objevuje po celou první sérii. Tato linie vás upoutá do křesla a budete hltat každý další díl.

V seriálu se objevují i filosofické otázky, řešící to kdy se člověk již stává robotem a naopak to, kdy se robot stává inteligentní bytostí, a co s takovým robotem dál? Jaká má práva? Co vše si může dovolit? Mimo tyto problémy se objevují i takové, kdy se lidi dobrovolně stávají roboty, aby se stali nesmrtelnými či z jiných důvodů.